ARTVİN-MADEN İLETİM HATTI

ARTVİN-MADEN İLETİM HATTI

ARTVİN-MADEN İLETİM HATTI

Artvin ili Murgul ilçesinde Cengiz Holding bünyesinde faaliyet gösteren Eti Bakır Murgul işletmesinde çıkarılan bakır madeninin çelik boru hattı marifetiyle, Hopa ilçesinde bulunan liman işletmesine sevkiyatı sağlanmaktadır.

1968 yılında yapımı tamamlanan bu boru hattının zamanla korozyona uğraması sonucu, borularda patlamalar oluşmaya başlamış, bu durum hem işletme için hammadde kaybına hem de çevre zararına yol açmaktaydı. Bu durumun önlenmesi için, hasarın en fazla görüldüğü Koyuncular köyünde 3.000 metrelik kısmının revizyon işlemleri yapılmıştır.

Proje kapsamında 6’’ çapında ve 11,4 mm et kalınlığındaki çelik boruların ağır arazi şartlarında büküm, montaj ve kaynak işlemleri tamamlanmıştır. Bu kapsamda boru içinden geçecek olan hammaddenin akışı esnasında basınç ve hız kaybına sebep olmaması için dirsek kullanılmamış, tüm dönüşler boru büküm presi yardımıyla yapılmış, bu şekilde akışın düzgün olması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında 170 dereceyi bulan soğuk büküm işlemleri sahada yerine uygun olarak yapılarak 2 ay gibi kısa sürede hidrostatik testlerinin olumlu çıkması sonrası canlı bağlantıları yapılarak teslim edilmiştir.

En İyi Müşteri Deneyimi İçin İletişime Geçin